GÜNCEL:
Karabuğday Üretim Demonstrasyonu Merkez Çevreköy'de Yapıldı.
Uşak Gıda, Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Uşak Çölyak PKU Elele Derneği ortak çalışmasıyla yürütülen karabuğday üretim demonstrasyonu Vali Salim Demir’in katılımıyla Merkez Çevreköy’de yapıldı. Etkinliğe, Vali Salim Demir’in yanı sıra  Vali Yardımcısı Mesut Taner Genç, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Nacar, Belediye Başkan  Yardımcısı İsmail Ünal,Uşak Gıda, Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürü Erkan Kahraman, Uşak Çölyak PKU Elele Derneği Başkanı Ömre Ümran Aydın, kurum müdürleri, çölyak hastaları ve yakınlarıyla vatandaşlar katıldı.

Etkinlik saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Uşak Gıda, Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürü Erkan Kahraman ve Vali Salim Demir’in konuşmalarıyla devam etti.

Vali Salim Demir yaptığı konuşmada:  “Sağlık ve tarım alanındaki çalışmalara özel itina gösteren bir yönetici olarak burada bulunmaktan büyük memnuniyet duymaktayım. Çünkü, hem karabuğday yetiştiriciliğin gelişimine katkı sağlayarak tarımsal alanda çiftçilerimizin önünü açmış olacağız, hem de üretilen karabuğdaydan elde edilen un ile çölyak hastalarımızın unlu mamül tüketebilmesine vesile olacağız.

Anadolu'da bir tabir vardır sağlık da  hastalık da insanlar içindir. Ancak bize düşen görev, hastalık da insanlar içindir deyip insanlarımızı hastalığıyla baş başa bırakmamaktır. Tıp camiasındaki insanlarımız ve onlarla işbirliği içindeki diğer sektörlerle beraber hasta olan insanlarımıza yardımcı olmak, yanlarında olmak ve dertlerine çare bulmak hepimizin üzerine düşen önemli bir görevdir. Bizler Valilik ve ona bağlı birimler olarak bu konuda azami gayreti göstereceğiz.

Bugünkü programımızın özünü teşkil eden karabuğday tanıtım etkinliği, bu amaca yönelik atılan çok önemli bir adımdır. Bilindiği üzere çölyak hastaları bizler gibi tahıl ürünlerini tüketemiyor. Burada üretimi gerçekleşen karabuğday, işte bu sorunu ortadan kaldırmaktadır. Karabuğday üretiminin yaygınlaşması için yapılan bu tanıtım etkinliği ile  çölyak hastası olan insanlarımızı yalnız bırakmadığımızı,  onların yanında olduğumuzu Uşak ili olarak göstermiş oluyoruz.  Burada üretilen karabuğdayın tamamı Uşak Çölyak PKU Elele Derneğine bedelsiz olarak teslim edilecek, dernek tarafından karabuğdaydan elde edilecek un, Uşak’ta bulunan 200 civarındaki çölyak hastasına yine bedelsiz olarak dağıtılacaktır.  Çölyak hastalarımıza ve derneklerine desteğimizin devam edeceğini belirtiyor ve tüm çölyak hastalarına Cenabı Allah'tan acil şifalar diliyorum.

Karabuğday, biraz önce il müdürümüzün de belirttiği gibi sadece hastalar için değil sağlıklı insanlar için de önemli bir besin maddesidir. Fiyatı bakımından da çiftçilerimiz için çok cazip bir tarım ürünü olan karabuğdayın  üretiminin yaygınlaşması gerektiğini özellikle vurguluyorum. Bizler, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüz ve ziraat odalarımız vasıtasıyla gerek danışmanlık ve bilgilendirme, gerekse tohum temininde çiftçilerimize yardımcı olacağız.  Her türlü toprakta yetişebilen ve üretimi İlimizin iklim koşullarına uygun olan karabuğdayı çiftçilerimiz mutlaka üretsinler. Hem çölyak hastaları için, hem sağlıklı insanlar, hem de ekonomileri için.

İnsanımızı yaşatmalıyız ki Devletimiz yaşasın düsturuyla insanlarımızın yararına olacak her türlü etkinlik ve hizmette bundan sonra da Allah’ın izni ile sizlerle birlikte olacağız.  Sağlıklı ve mutlu bir yaşam dileyerek içtenlikle şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından teknik personel tarafından karabuğday ve üretimi hakkında bilgi verildi.

Vali Salim Demir, etkinliğin ardından Çevreköy köyünde vatandaşlarla bir araya gelerek sohbet etti.


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner143

Kaplan-1 Uygulamaları Devam Ediyor
Kaplan-1 Uygulamaları Devam Ediyor

Haberi Oku