Başbakan Binali Yıldırım Diyarbakır’da Bölge için verilen Bölgesel yatırım ve teşvik paketini açıkladı. Bu paket ile yapılması düşünülen her şey doğrudur.  Bölgede kalkınmanın önündeki en büyük engel olan terörü de durduracak bu paket sadece bu bölgenin değil diğer bölgelerinde kalkınmasını sağlayacak kalkınma paketidir.

Sayın Başbakanın açıklamış olduğu Bu Bölgesel kalkınma ve teşvik paketi bir kez daha belirtmekte fayda var; Bölgede terörü durduracağı gibi, bu bölgeden batıya olan kontrolsüz göçüde engelleyeceğinden hem bölge hem de diğer bölgeler en kısa sürede kalkınma başlayacaktır. Aş, iş, eşe kavuşan geçlik ülkesi için üretecek, doğduğu yerde doyacaktır.

Toplumsal barışın sağlandığı, evlere ateş düşmediği, düğün evlerinin cenaze evine dönmediği bir Türkiye işte bundan sonra daha da dostuna güven düşmanına korku salan bir ülke olacaktır.

Pakette neler var kısaca bir hatırlayalım:                                         

23 ilimizi kapsayan bu teşvik paketi ile devlet 62 milyar lira, önü açılan özel sektör yatırımları ile dört yılda 140 milyar lirayı bulan bir yatırımdan beklenen 800.000 istihdam.

Terörden zarar görmüş 7 merkeze ayrıca 10 milyar yatırım verilecek. 23 ilimize 67.000 konut yapılarak bu bölgemiz insanlarının konforlu ve çağa uygun evlerde yaşamaları sağlanacak.

Bölgede yatırım yapmak isteyenlere, teşvikler kapsamında yatırım yeri bedava verilecek. İhtiyacı olana fabrikayı devlet yapacak. Sembolik rakamla kiraya verecek. Makine teçhizat alımı için sıfır faizli kredi verilecek. Yine bu 23 İlde, her yıl 10 yeni fabrikanın faaliyete geçmesi hedefleniyor. En önemli olanı beklide burada üretilen ürünlerin alım garantisinin devlet tarafından verilmiş olması.

Doğru yatırımlara, verilecek olan doğru teşviklerle, doğru insanların yararlanacağı bu kalkınma planı bölgeyi şaha kaldıracaktır. Bu sistem kurulduktan ve işlemeye başladıktan sonra diğer bölgelerde terörden bu güne kadar gördükleri zararları belirlemeli ve seçilmiş ve atanmışları ile bölgelerinin taleplerini oluşturup. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımıza taleplerini iletmelidirler.

Terörün oluşturduğu kontrolsüz göçler nedeni ile ilimize çarpık kentleşme ve istihdam sorunlarını da beraberinde getirmiştir.

Devlet büyüklerimize sorunlarımız ve çözüm önerilerimiz dosyaları hazırlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur; ülkemizin terk etmek istediği sektörleri kurtarma talepleri değil. Hizmet sektöründe yer alan bilim ve teknolojinin yer aldığı taleplerimiz olmalıdır.

İlimizin kalkınmasına destek vermek demek Türkiye’nin kalkınmasına destek vermek olduğundan, doğru taleplerimizin Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve bakanlarımız tarafından geri çevrileceğini sanmıyorum.

Sağlıcakla kalın.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner143